Egy vállalkozás életének sajnos egyik meghatározó eleme a spórolás. Ehhez azonban ma már olyan lehetőségek állnak rendelkezésre, amikkel mindenképpen érdemes lenne számolni.
Ezek közül ez egyik legjellemzőbb a távmunka, amivel azonban csak kevés cég él. Pedig megvannak a maga előnyei – és persze a hátrányai is -, amik miatt nem kellene azonnal lemondani róla.
Spórolás, de költségek is
A távmunka valóban nagy spórolással jár, hiszen nem kell fenntartani minden egyes munkatárunknak egy helyet az irodában, nem kell bővíteni azt, fűteni, hűteni, stb. minden cégvezető tudja, hogy mennyibe kerül csak az, hogy a munkahelyet fenntartsa, és akkor még nem is beszéltünk a bérekről. Természetesen vannak olyan szakmák és munkafolyamatok, amiket nem lehet távmunkában végezni, ám sokat igen.
Itt is vannak ugyan költségek, hiszen lehetővé kell tenni az otthoni munkát. A gépeket, a csatlakozást, az iratok továbbítását mind biztosítani kell, de tény, hogy ez az összeg messze nem akkora, mint az irodai költségek.

Bizalom, bizalom, bizalom
A hazai keretek között nem is az a baj, hogy nincsen meg a technikai lehetősége a távmunkának, sokkal inkább az, hogy a munkáltató nem bízik meg az alkalmazottaiban. Ez pedig nagy gond. A cég életében a legfontosabb részlet a munkaerő, hiszen ott van a tudás, a hibajavítás, és az alkotás képessége. Mégis, sok cég úgy érzi, hogy ha nem tartja szoros kontroll alatt a munkatársakat, akkor azok nem foglalkoznak a munkával.
A hiba valószínűleg abban van, hogy sokan még mindig úgy gondolják, a munka akkor van elvégezve, ha a kedves munkatárs kerek 8 órát az irodában töltött. Pedig hát sok mindennel el lehet ütni az időt úgy is, hogy ránézésre az ember dolgozik. Nem a napi 8 óra munka a fontos, hanem a feladatok elvégzése. Ha olyan menő a kollega, hogy megoldja a feladatokat 6, vagy akár 4 órában is, akkor lelke rajta, a lényeg, hogy pontos és összeszedett munkát adjon ki a kezéből. Ennek pedig sohasem feltétele az iroda, vagy a megszokott munkaidő.
Van olyan is, akinek nem megy.
Senkinek ne legyenek illúziói, a távmunka sem megy mindenkinek. Annak a formának megvannak azok a hátrányai, amit a folyamatos, 8 órás munkarendhez szokott emberek nehezen sajátítanak el. Először is, a saját időbeosztás. Ha nincs jelen a kényszer, a folyamatos kontroll, akkor nem mindenki tudja magának meghatározni a munkaidőt, és nem olyan egyszerű az otthoni környezetben rávennie magát az embernek a munkára.
Tehát nem mindenki alkalmas az otthoni munkavégzésre, ugyanakkor, akik igen, azoknál nem csak a költségek csökkennek, hanem a produktivitás, a kreativitás, és sok esetben a lojalitás is emelkedik. Természetesen az üzletben a kockázat minimalizálása a cél, így nem kell egyből fejest ugrani a lehetőségekbe. Ha szeretné bevezetni azt a módszert, akkor a kezdetekben csak egy, majd két napról legyen szó egy héten, és akinél működik, azokat átállíthatjuk az otthoni munkavégzésre.
Nagyon fontos azonban, hogy rendszeresen találkozzunk a kollegákkal, és ők is egymással. Megbeszélésekre, és céges rendezvényekre így is szükség van, hogy elkerüljük az elszigetelődést, ami komoly negatív hatással van a munkára, és a munkatársak hozzánk fűződő viszonyára. Azt se felejtsük el, hogy a fiatal, magasan képzett munkaerőnek már kifejezett igénye a rugalmas munkaidő, és a nem helyhez kötött munkavégzés, így ahhoz, hogy lépést tudjuk tartani a fejlődéssel, azzal a lehetőséggel is komolyan számolni kell!
Ha pedig történetesen az egyik kollega gyermeket vár, akkor máris bővülnek a lehetőségek. Hiszen – ha ő is akarja – nem kell három évet várni a visszatérésére, és nem kell helyette másik szakembert szerezni, hiszen az otthoni munka egy olyan kompromisszum lehet ebben az esetben, ami a cégnek és a kismamának is jó!
